Barney and Bunting are the wildcards in the Sydney masters next month.
To join Michael van Gerwen, Phil Taylor, Simon Whitlock, Peter Wright, Dave Chisnall and James Wade.
Friday July 11
Afternoon Session (12pm-4pm BST)
First Round
Main Stage
Martin Schindler v Raymond van Barneveld
Jay Foreman v Mark Dudbridge
Michael Hurtz v Stephen Bunting
Dean Winstanley v Michael Smith
Ronnie Baxter v Darren Webster
Kevin Painter v Keegan Brown
Christian Kist v James Wade
Johnny Haines v Andy Smith
Stage Two
Ronny Huybrechts v Benito van de Pas
Ryan de Vreede v Gary Stone
Jamie Lewis v Chris Aubrey
Michael Rosenauer v Mensur Suljovic
Darren Johnson v Jelle Klaasen
Dennis Smith v William O'Connor
Gerwyn Price v Colin Lloyd
Arman Ertur v Rowby-John Rodriguez
Evening Session ( 6pm-10pm BST)
Second Round - Seeds 9-16
Jamie Caven (16) v Hurtz/Bunting
Justin Pipe (12) v Ertur/Rodriguez
Wes Newton (15) v D Smith/O'Connor
Mervyn King (11) v Johnson/Klaasen
Steve Beaton (9) v Painter/Brown
Adrian Lewis (10) v R Huybrechts/van de Pas
Simon Whitlock (14) v Schindler/van Barneveld
Andy Hamilton (13) v Baxter/D Webster
Could be a good evening session if some of the BOLD'S win:)
Results
Martin Schindler 3-6 Raymond van Barneveld
Jay Foreman 4-6 Mark Dudbridge
Michael Hurtz 2-6 Stephen Bunting
Dean Winstanley 2-6 Michael Smith
Ronnie Baxter 5-6 Darren Webster
Kevin Painter 6-0 Keegan Brown
Christian Kist 5-6 James Wade
Johnny Haines 1-6 Andy Smith
Ronny Huybrechts 0-6 Benito van de Pas
Ryan de Vreede 6-4 Gary Stone
Jamie Lewis 6-1 Chris Aubrey
Michael Rosenauer 6-5 Mensur Suljovic
Darren Johnson 6-2 Jelle Klaasen
Dennis Smith 6-4 William O'Connor
Gerwyn Price 6-2 Colin Lloyd
Arman Ertur 5-6 Rowby-John Rodriguez
Evening Session ( 6pm-10pm BST)
Second Round - Seeds 9-16
Jamie Caven (16) v Stephen Bunting
Justin Pipe (12) v Rowby-John Rodriguez
Wes Newton (15) v Dennis Smith
Mervyn King (11) v Darren Johnson
Steve Beaton (9) v Kevin Painter
Adrian Lewis (10) v Benito van de Pas
Simon Whitlock (14) v Raymond van Barneveld
Andy Hamilton (13) v Darren Webster
Saturday July 12
Afternoon Session (12pm-4pm BST)
Second Round - Seeds 1-8
Brendan Dolan (3) v Jamie Lewis
Dave Chisnall (6) v Michael Rosenauer
Ian White (7) v James Wade
Kim Huybrechts (8) v Ryan De Vreede
Peter Wright (5) v Michael Smith
Gary Anderson (2) v Gerwyn Price
Robert Thornton (4) v Andy Smith
Michael van Gerwen (1) v Mark Dudbridge
Results
Jamie Caven (16) 6-4 Stephen Bunting
Justin Pipe (12) 6-2 Rowby-John Rodriguez
Wes Newton (15) 6-5 Dennis Smith
Mervyn King (11) 6-3 Darren Johnson
Steve Beaton (9) 2-6 Kevin Painter
Adrian Lewis (10) 6-5 Benito van de Pas
Simon Whitlock (14) 6-4 Raymond van Barneveld
Andy Hamilton (13) 6-2 Darren Webster
Results
Brendan Dolan (3) 6-5 Jamie Lewis
Dave Chisnall (6) 6-2 Michael Rosenauer
Ian White (7) 3-6 James Wade
Kim Huybrechts (8) 6-1 Ryan De Vreede
Peter Wright (5) 6-1 Michael Smith
Gary Anderson (2) 6-3 Gerwyn Price
Robert Thornton (4) 4-6 Andy Smith
Michael van Gerwen (1) 6-2 Mark Dudbridge
Third Round(6pm-10pm)
Brendan Dolan v Simon Whitlock
Dave Chisnall v Mervyn King
James Wade v Adrian Lewis
Gary Anderson v Wes Newton
Andy Smith v Andy Hamilton
Peter Wright v Justin Pipe
Kim Huybrechts v Kevin Painter
Michael van Gerwen v Jamie Caven
Results
Brendan Dolan 2-6 Simon Whitlock
Dave Chisnall 6-5 Mervyn King
James Wade 6-4 Adrian Lewis
Gary Anderson 6-3 Wes Newton
Andy Smith 5-6 Andy Hamilton
Peter Wright 6-2 Justin Pipe
Kim Huybrechts 2-6 Kevin Painter
Michael van Gerwen 4-6 Jamie Caven
Quarter-Finals(Sunday 12pm)
Simon Whitlock v Dave Chisnall
James Wade v Gary Anderson
Andy Hamilton v Peter Wright
Kevin Painter v Jamie Caven
Results
Simon Whitlock(92) 6-3 Dave Chisnall(92)
James Wade(98) 5-6 Gary Anderson(97)
Andy Hamilton(86) 2-6 Peter Wright(93)
Kevin Painter(90) 6-2 Jamie Caven(83)
Highlights of Gibraltar on now for those who didnt see it online the other week
some interesting people in the comm box..
Russ Bray, thought what i heard he did ok, justin pipe needs to speak louder i think...
Dan Dawson is a very good comm...
it was a good program..
some interesting people in the comm box..
Russ Bray, thought what i heard he did ok, justin pipe needs to speak louder i think...
Dan Dawson is a very good comm...
it was a good program..
Yeah Russ was standing in for Rodders who had a family wedding.
Comments
Wonder if they will schedule it Sunday so its finished before the football:kitty:
Yep. It ends at 5pm local time
Nice one.For us and them:)
To join Michael van Gerwen, Phil Taylor, Simon Whitlock, Peter Wright, Dave Chisnall and James Wade.
Afternoon Session (12pm-4pm BST)
First Round
Main Stage
Martin Schindler v Raymond van Barneveld
Jay Foreman v Mark Dudbridge
Michael Hurtz v Stephen Bunting
Dean Winstanley v Michael Smith
Ronnie Baxter v Darren Webster
Kevin Painter v Keegan Brown
Christian Kist v James Wade
Johnny Haines v Andy Smith
Stage Two
Ronny Huybrechts v Benito van de Pas
Ryan de Vreede v Gary Stone
Jamie Lewis v Chris Aubrey
Michael Rosenauer v Mensur Suljovic
Darren Johnson v Jelle Klaasen
Dennis Smith v William O'Connor
Gerwyn Price v Colin Lloyd
Arman Ertur v Rowby-John Rodriguez
Evening Session ( 6pm-10pm BST)
Second Round - Seeds 9-16
Jamie Caven (16) v Hurtz/Bunting
Justin Pipe (12) v Ertur/Rodriguez
Wes Newton (15) v D Smith/O'Connor
Mervyn King (11) v Johnson/Klaasen
Steve Beaton (9) v Painter/Brown
Adrian Lewis (10) v R Huybrechts/van de Pas
Simon Whitlock (14) v Schindler/van Barneveld
Andy Hamilton (13) v Baxter/D Webster
Could be a good evening session if some of the BOLD'S win:)
Martin Schindler 3-6 Raymond van Barneveld
Jay Foreman 4-6 Mark Dudbridge
Michael Hurtz 2-6 Stephen Bunting
Dean Winstanley 2-6 Michael Smith
Ronnie Baxter 5-6 Darren Webster
Kevin Painter 6-0 Keegan Brown
Christian Kist 5-6 James Wade
Johnny Haines 1-6 Andy Smith
Ronny Huybrechts 0-6 Benito van de Pas
Ryan de Vreede 6-4 Gary Stone
Jamie Lewis 6-1 Chris Aubrey
Michael Rosenauer 6-5 Mensur Suljovic
Darren Johnson 6-2 Jelle Klaasen
Dennis Smith 6-4 William O'Connor
Gerwyn Price 6-2 Colin Lloyd
Arman Ertur 5-6 Rowby-John Rodriguez
Evening Session ( 6pm-10pm BST)
Second Round - Seeds 9-16
Jamie Caven (16) v Stephen Bunting
Justin Pipe (12) v Rowby-John Rodriguez
Wes Newton (15) v Dennis Smith
Mervyn King (11) v Darren Johnson
Steve Beaton (9) v Kevin Painter
Adrian Lewis (10) v Benito van de Pas
Simon Whitlock (14) v Raymond van Barneveld
Andy Hamilton (13) v Darren Webster
Saturday July 12
Afternoon Session (12pm-4pm BST)
Second Round - Seeds 1-8
Brendan Dolan (3) v Jamie Lewis
Dave Chisnall (6) v Michael Rosenauer
Ian White (7) v James Wade
Kim Huybrechts (8) v Ryan De Vreede
Peter Wright (5) v Michael Smith
Gary Anderson (2) v Gerwyn Price
Robert Thornton (4) v Andy Smith
Michael van Gerwen (1) v Mark Dudbridge
6-5 to Lewis from 5-2 down
Benito should have won really but Jackpot averaged 105 with loads of missed doubles too.
Jamie Caven (16) 6-4 Stephen Bunting
Justin Pipe (12) 6-2 Rowby-John Rodriguez
Wes Newton (15) 6-5 Dennis Smith
Mervyn King (11) 6-3 Darren Johnson
Steve Beaton (9) 2-6 Kevin Painter
Adrian Lewis (10) 6-5 Benito van de Pas
Simon Whitlock (14) 6-4 Raymond van Barneveld
Andy Hamilton (13) 6-2 Darren Webster
Brendan Dolan (3) 6-5 Jamie Lewis
Dave Chisnall (6) 6-2 Michael Rosenauer
Ian White (7) 3-6 James Wade
Kim Huybrechts (8) 6-1 Ryan De Vreede
Peter Wright (5) 6-1 Michael Smith
Gary Anderson (2) 6-3 Gerwyn Price
Robert Thornton (4) 4-6 Andy Smith
Michael van Gerwen (1) 6-2 Mark Dudbridge
Third Round(6pm-10pm)
Brendan Dolan v Simon Whitlock
Dave Chisnall v Mervyn King
James Wade v Adrian Lewis
Gary Anderson v Wes Newton
Andy Smith v Andy Hamilton
Peter Wright v Justin Pipe
Kim Huybrechts v Kevin Painter
Michael van Gerwen v Jamie Caven
Some good games tonight:)
Brendan Dolan 2-6 Simon Whitlock
Dave Chisnall 6-5 Mervyn King
James Wade 6-4 Adrian Lewis
Gary Anderson 6-3 Wes Newton
Andy Smith 5-6 Andy Hamilton
Peter Wright 6-2 Justin Pipe
Kim Huybrechts 2-6 Kevin Painter
Michael van Gerwen 4-6 Jamie Caven
Quarter-Finals(Sunday 12pm)
Simon Whitlock v Dave Chisnall
James Wade v Gary Anderson
Andy Hamilton v Peter Wright
Kevin Painter v Jamie Caven
Simon Whitlock(92) 6-3 Dave Chisnall(92)
James Wade(98) 5-6 Gary Anderson(97)
Andy Hamilton(86) 2-6 Peter Wright(93)
Kevin Painter(90) 6-2 Jamie Caven(83)
Semi-Finals
Whitlock v Anderson
Wright v Painter
Whitlock(95) 6-5 Anderson(95)
Wright(96) 6-5 Painter(101)
Final
Whitlock v Wright
Come on Wrighty (fantasy points at stake:kitty:)
Whitlock(91) 2-6 Wright(98)
Enjoyable weekend.Now bring on the MP:cool:
Here's what happened
Who received the Nobel prize for physics in 1921 for his theory of relativity?
They answered Isaac Newton
Yeah ive seen it before:)
I know:kitty:
some interesting people in the comm box..
Russ Bray, thought what i heard he did ok, justin pipe needs to speak louder i think...
Dan Dawson is a very good comm...
it was a good program..
For a split second I thought it was Bobby George.
Yeah Russ was standing in for Rodders who had a family wedding.